Meseföld

Tündérmesék, vagy felnőtteknek szóló, vértől csöpögő horrortörténetek?

Én is ismerek olyan szülőt, aki a mesék félelmetesebb részeit átkölti a gyermeke védelme érdekében. A gyermek szimbolikus úton dolgozza fel a mesét, belső képek formájában. A sárkány pont annyira lesz félelmetes, mint amennyire a gyermek el tudja viselni. Tilos átkölteni a mesét! A népmesékben, hogyha az életkori sajátosságoknak megfelelően meséljük őket, nincsenek veszélyes, ártalmas… Tovább »

A 21. század legfontosabb képessége – Érzelmi intelligencia

Kutatások igazolják, hogy sikereink az életben nem csak az értelmi adottságunkon múlnak. Az érzelmi intelligencia ugyanolyan fontos tényező, ráadásul szinte korlátlanul fejleszthető! Ahhoz, hogy elősegítsük gyermekünk érzelmi intelligenciájának fejlődését, elsősorban a saját belső állapotaink kifejezését kell megtanulnunk. Ha készek vagyunk erre, akkor érdemes néhány dologra fokozott figyelmet fordítanunk. Az általános kijelentések helyett beszéljünk arról, hogy… Tovább »

Milyen hatása van a gyerekekre, ha a szüleik rendszeresen mesélnek?

A gyermekkor lényeges történése, hogy a szülő esténként mesél a gyermekének. A mesélés nyugalmas környezetben, csendben, elalvás előtti, „módosult tudatállapotban” zajlik. A nyugalomra és a csendre való átváltás nem könnyű egy gyermeknek a felfedezésekkel teli világban. Az esti mese gyakran az ágyban, fekve történik már, amikor megengedett a belső mozgás, a fantázia szárnyalása, akármennyit lehet… Tovább »

Időben fel kell készíteni a gyereket a halálra

A veszteségre időben el kell kezdeni felkészíteni a gyereket, ne halogassuk, ne várjunk, amíg valaki haldokolni kezd a családban – tanácsolja a terapeuta. Megtanítjuk egy mondókára, amelyet minden gyereknek, felnőttnek ismernie kell. Az alábbi párbeszédet a minap hallottam a váci vonaton, egy nyolc év körüli kislány beszélgetett az anyukájával. – Anya, te tudtad, hogy ha… Tovább »

Miért fontosak a mesés történetek a felnőttek számára is?

Minden ember rengeteg olyan lelki potenciállal (erénnyel) rendelkezik, melyekre a munkája során szüksége van: bátorság, bizalom, kezdeményezés, szabadság, becsületesség, lojalitás, kreativitás, öröm, dinamizmus, aktivitás, lelkesedés, türelem, szolgálatkészség, nyitottság, figyelem mások iránt, áldozatkészség. Valójában ez mind bennünk van, akár a mesehősökben, még ha sokszor nem is hozzuk ki magunkból. A varázsmesék az emberi lélek mélyén lakozó… Tovább »

„Isten nem lehet ott mindenhol, ezért teremtette az anyát.” (zsidó közmondás)

Nemrég vitatkoztunk az édesanyámmal, de aztán gyorsan rendeztük a problémát. Sok mindenről más a véleményünk, de nem szerettem megbántani, mert túl fontos szerepe van az életemben. Pár napja olvastam egy tanulmányt. (Irodalom: Ranschburg Jenő: Az érzelem és jellem lélektanából; Szülők könyve) Arról szólt, hogy mennyire fontos az édesanyánkhoz való kötődés, ez határozza meg később a… Tovább »

Horrorisztikus tündérmese?

Egy olvasom egyszer azt mondta, hogy a fantasy meséim neki “kicsit túl horrorisztikus”. Lehet, hogy igaza van, de én ezt nem érzem olyan nagy problémának. Olvassátok el az anyamento.hu egy cikkét arról, hogy miért fontos a mese a gyerekeknek. “…A mese a lélek fejlődésének állomásait jeleníti meg nagy erejű, szimbolikus képekben. A lélek fejlődéséhez pedig… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!