Meseföld

Vekerdy Tamás: érzelmi biztonság kell a gyereknek, nem hajsza

A tanárok le akarják adni az anyagot – de a gyerekek nem akarják felvenni többé. Szorongó gyerekekből, szorongó felnőttek lesznek. A kreativitás oldaná a feszültséget… a tudás helyett az érzelmi biztonság adja meg a biztos alapokat gyermekeinknek – foglalhatjuk össze Vekerdy Tamás örökérvényű gondolatait.Mit tegyek, ha már ötödször szólok a gyereknek, és még mindig nem… Tovább »

Mese hatása a gyerekekre

A gyermek számára a korai olvasmányélmények formája a legfontosabb tapasztalati forrás a bontakozó írásbeliséghez. Azok a gyermekek, akiknek sokszor olvastak otthon, hamar megértik, hogy a nyomtatott szöveg jelentést hordoz, és viszonylag könnyen tanulnak meg olvasni, amikor iskolába kerülnek. A felnőttek néha azon vitatkoznak, hogy szabad-e meséket olvasni a gyermekeknek, hiszen a mesék brutálisak, kegyetlenek, félelmet… Tovább »

Grimm: A fehér kígyó

  Élt valaha régen egy király, akinek messze földön híres volt a bölcsessége. Nem maradt előtte rejtve semmi, mintha csak a szelek súgták volna meg neki a titkokat. Hiába lepleztek, hiába takargattak előtte valamit: a király rögtön megtudott mindent.Ezen aztán váltig csodálkoztak az országban, de csodálkoztak egy különös szokásán is.Amikor ugyanis vége volt az udvari… Tovább »

Tündérmesék, vagy felnőtteknek szóló, vértől csöpögő horrortörténetek?

Én is ismerek olyan szülőt, aki a mesék félelmetesebb részeit átkölti a gyermeke védelme érdekében. A gyermek szimbolikus úton dolgozza fel a mesét, belső képek formájában. A sárkány pont annyira lesz félelmetes, mint amennyire a gyermek el tudja viselni. Tilos átkölteni a mesét! A népmesékben, hogyha az életkori sajátosságoknak megfelelően meséljük őket, nincsenek veszélyes, ártalmas… Tovább »

Tanuljunk tőlük: földünkről érdemes magunk gondoskodni!

Létezik egy kicsi ország, ahol alaptörvénybe van fektetve, hogy az ország 60%-a kötelezően fás terület, és a király fiának születését összesen 108 fa elültetésével ünnepelték meg. És létezik olyan indiai város is, ahol minden kislány születésekor 111 facsemetét ültetnek el. Becslések szerint naponta 135 fajt – köztük rovarokat, növényeket, egyéb állatokat – veszítünk el Földünk… Tovább »

A 21. század legfontosabb képessége – Érzelmi intelligencia

Kutatások igazolják, hogy sikereink az életben nem csak az értelmi adottságunkon múlnak. Az érzelmi intelligencia ugyanolyan fontos tényező, ráadásul szinte korlátlanul fejleszthető! Ahhoz, hogy elősegítsük gyermekünk érzelmi intelligenciájának fejlődését, elsősorban a saját belső állapotaink kifejezését kell megtanulnunk. Ha készek vagyunk erre, akkor érdemes néhány dologra fokozott figyelmet fordítanunk. Az általános kijelentések helyett beszéljünk arról, hogy… Tovább »

Milyen hatása van a gyerekekre, ha a szüleik rendszeresen mesélnek?

A gyermekkor lényeges történése, hogy a szülő esténként mesél a gyermekének. A mesélés nyugalmas környezetben, csendben, elalvás előtti, „módosult tudatállapotban” zajlik. A nyugalomra és a csendre való átváltás nem könnyű egy gyermeknek a felfedezésekkel teli világban. Az esti mese gyakran az ágyban, fekve történik már, amikor megengedett a belső mozgás, a fantázia szárnyalása, akármennyit lehet… Tovább »

Időben fel kell készíteni a gyereket a halálra

A veszteségre időben el kell kezdeni felkészíteni a gyereket, ne halogassuk, ne várjunk, amíg valaki haldokolni kezd a családban – tanácsolja a terapeuta. Megtanítjuk egy mondókára, amelyet minden gyereknek, felnőttnek ismernie kell. Az alábbi párbeszédet a minap hallottam a váci vonaton, egy nyolc év körüli kislány beszélgetett az anyukájával. – Anya, te tudtad, hogy ha… Tovább »

Egy mese a mesék születéséről

Csodálattal kutatom Beatrix Potter, az angol író, illusztrátor, természettudós, és természetvédő életének történetét. Már életében is népszerűek voltak a könyvei. Nem csak a vidéki környezet és a háziállatok voltak hatással Beatrix Potter művészi és írói stílusára. Fantáziavilágát tündérek, tündérmesék és fantasztikum szőtte át. Ő nem csak egy „egyszerű” írónő. Gyönyörűen illusztrált mesekönyveinek története egy 6… Tovább »

Mesekezdések

A világ minden táján mesélnek az emberek a gyerekeknek. Nagyon érdekes, hogy ahány nép, ahány mesélés, annyi mesekezdés létezik. Másképp kezdi egy magyar, mint egy hawaii, török vagy szibériai mesemondó, másképp kezdődik egy novellamese, mint egy tündérmese, és másképp kezdi minden mesemondó egy izgő-mozgó gyerekcsoportban, mint egy áhítattal várakozó gyerek vagy felnőtt közösségben. Minden történet… Tovább »

A mese befogadása

A meséket mindenki más-más módon fogadja be. A legfontosabb, hogy mindig alaposan, lassan és türelmesen olvassuk. Amikor végeztünk egy mesével, várjuk meg, amíg szép lassan lecseng bennünk. Egy kicsit még vele maradunk, a mese pedig velünk. Mint ahogyan az álmok esetében is, egy darabig még az ő világukban időzünk. A mese értelmezése tudatossá teszi a… Tovább »

A fabula nem csak szórakozás, hanem tanítás is

Régebbi folklórfeljegyzések a falusi élet megfigyeléséről azt mutatták, hogy Magyarországon szinte mindenütt eleven volt a mesemondás, hosszú téli estéken, felnőtt emberek egymásnak meséket mondtak. Szerették hallani a meséket, s a pergő friss anekdotát, a jókedvű, falucsúfoló történeteket. Az öreg mesemondók visszaemlékezése szerint a közösség mindig megbecsülte a „szép szavú, nagy emlékezetű” mesemondókat. A hazai meseszó… Tovább »

Te még hiszel a mesékben?

Erre a kérdésre, egy bizonyos kor után nem illik igennel válaszolni. Nagyon sajnálom, hogy ezt ilyen lekicsinylő hangnemben szokás kérdezni. De én nem zavartatom magam. Ha ezt a kérdést szegezik nekem, én mindig ugyanazt válaszolom: – Igen, én még hiszek. Úgy gondolom sokat tanulhatunk a mesehősök történeteiből. Sok tanulság van elrejtve bennük, és pszichológusok még… Tovább »

Miért fontosak a mesés történetek a felnőttek számára is?

Minden ember rengeteg olyan lelki potenciállal (erénnyel) rendelkezik, melyekre a munkája során szüksége van: bátorság, bizalom, kezdeményezés, szabadság, becsületesség, lojalitás, kreativitás, öröm, dinamizmus, aktivitás, lelkesedés, türelem, szolgálatkészség, nyitottság, figyelem mások iránt, áldozatkészség. Valójában ez mind bennünk van, akár a mesehősökben, még ha sokszor nem is hozzuk ki magunkból. A varázsmesék az emberi lélek mélyén lakozó… Tovább »

“Gyerek-ponyvák”

A gyerekek nagyon szeretik, ha otthon mesélnek nekik. Ha még nem tudnak olvasni, a minőségi mese kiválasztásának a felelőssége a szülőkre hárul. Sajnos keveset olvasunk a gyerekeinknek, ha pedig gyerekkönyvet választunk, nem mindig vagyunk tudatosak. Teljesen mindegy, hogy a történet régi, vagy új, a tanulsága és mondanivalója a fontos. De körültekintően kell választanunk, hiszen a… Tovább »

A gyógyító erő

A veszteségek feldolgozásában csodálatos erőforrást jelent a mese, amely szimbolikusan hordozza a megküzdés lehetőségeit. Azonkívül megoldásokat is javasol, olyan szinten, amit a gyermek is megért” – írja Bruno Bettelheim. A világ szép és borzalmas jelenségei is helyet kapnak benne, de ahogy Honti János fogalmaz, a mesében a halálnak ki van véve a méregfoga. A mese… Tovább »

Hogyan segít a mese, az érzelmi intelligencia fejlődésében?

Nagyok sok tanulmány, és kutatás bizonyítja, hogy az életben való bevállalásunk nem csak az értelmi képességeinken múlik. Ha fejlett az érzelmi intelligenciánk, akkor sokkal könnyebben tudjuk kezelni a konfliktusokat, nem esik nehezünkre segítséget kérni másoktól, vagy jobb a kitartásunk. A nálam okosabb szakértőknek is az a véleménye, hogy a mese az érzelmi intelligencia fejlesztésének legfontosabb… Tovább »

Hova tűntek a gyermekmesék?

Milyen jellemmé fejlődik egy 6 éves gyermek, akinek első találkozása a mesék világával a mai rajzfilmek keretein belül történik meg? Az elmúlt évtizedben gyökeres változáson ment keresztül az emberi gondolkodás, a jellem. Megváltoztak az igények, s a nagyütemű fejlődés átalakította az életet. A mai ember az úgynevezett “rohanó életmód” részese, ahol gyakran megfeledkeznek a valódi… Tovább »

Miről regélünk?

Írom az új könyvemet. “Színtelen színek” a címe. Még másfél fejezet hiányzik, és befejezem a történetet. Idáig csak úgy ömlöttek belőlem a szavak, folyamatosan írtam. Filmként pergett előttem az új történetem, de úgy egy hónapja elakadtam. Pont a vége előtt… Ma fél nap csak bámultam kifelé az ablakon. Az íróasztalom az ablak előtt van elhelyezve… Tovább »

Horrorisztikus tündérmese?

Egy olvasom egyszer azt mondta, hogy a fantasy meséim neki “kicsit túl horrorisztikus”. Lehet, hogy igaza van, de én ezt nem érzem olyan nagy problémának. Olvassátok el az anyamento.hu egy cikkét arról, hogy miért fontos a mese a gyerekeknek. “…A mese a lélek fejlődésének állomásait jeleníti meg nagy erejű, szimbolikus képekben. A lélek fejlődéséhez pedig… Tovább »

A kívánságokról

Képzeld el, hogy van egy fából készült kerekes kút a kertedben, ami minden kívánságodat teljesíti. Ugye kihasználnád? A mai modern világunkban lépten-nyomon szembe találjuk magunkat hirdetésekkel, reklámokkal, és különböző felhívásokkal. Ilyenkor önkéntelenül eszünkbe jutnak a kimondott, vagy még magunk előtt is titkolt álmaink. Vágyálmaikat a gyerekek őszinte lelke rögtön megfogalmazza, mi felnőttek pedig gyakran még… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!